Malatya’da Umutlar Tükeniyor, Asimile Ediliyor - Resul Özbey

Malatya’da Umutlar Tükeniyor, Asimile Ediliyor


İşlerin Yavaş Yürümesi Malatyalıların Göç Etmesi Projemi
6 Şubat depreminin Üzerinde 480 gün geçmesine rağmen işlerin halen Bir Arpa boyu yol alınmadığını görüyoruz.
En birinci konu olan Barınma sorununun ciddi kronikleştiği Malatya’da barınma sorununun yanı sıra yıkımı yapılan binalar da halen tehdit saçıyor.
Malatya’nın kaderine terk edildiği, Malatyalıların bir, bir şehirden gitmek zorunda kaldığı Malatya’da belirsizlik ve çaresizlik hakim.
Ağır hasarlı binaların yıkımı sırasında sulamaların yetersiz oluşu Malatya’yı toz bulutuyla kaplıyor. Eğer bu sorunu çözemezsek insanların sağlıkları risk altında olur. 10 Yıla kalmaz Malatya’da Kanser vakalarında patlamalar olursa bununda vebalini sebep olanlar taşır.
Bir zamanlar Doğunun Parisi Yine kaderine terk edilmiş durumda. Memlekette Yerinde Dönüşüm’ projesinin belirsizliği depremzedeler için büyük bir hüsran olmakla birlikte Malatya’nın hiçbir problemini çözemediler, yüreklere su serpmediler.

VATANDAŞIN SESİNİ DUYAN YOK
Vatandaş sesini duyuramıyor. Belirsizlik içinde ne yapacağını bilmiyor. 6 Şubat Depremlerinde Devlet sahada her türlü imkânı ve olanakları sunarken siyasilerin ve yerel yöneticilerin yetersizliği ise tam bir tirajı komik hal almaya devam ediyor.
Depremzede vatandaşlar  yerinde dönüşüm olacak mı? Sorusunu her gün sormaktan usandı, Yetkililer ise cevap vermemekten bıkmadı. Bu sorunun cevabını arayan vatandaş muhtarlığa gidiyor, AFAD’a gidiyor, ama kimse cevap vermiyor.

HARİTA GİBİ OLAN EVLER YIKILMAYIP SÜSLENİP CİLALANIYOR
Malatya’da En büyük sorun barınma. Çünkü oturacak ev kalmadığından kiralar çok yüksek, evlerin sağlamlığından şüphe duyuluyor. Siyasetçiler kendi dünyalarında pembe tablo çizerek gezerken Vatandaş Kimsenin umurunda değil.
Özellikle Bostanbaşı, Yüzakı Bulvarı ve Fahri Kayahan bölgesinde tüyleri diken, diken eden binaların harita gibi görüntüleri şimdilerde tamirat tadilat ile cilalanıyor ve oturuma hazır hale getiriliyor. Yarın olası beklenmedik bir depremde bunların hali ne olacak? Güçlendirmeler ne kadar sağlıklı yapılıyor?
Malatya’nın yaşadığı sorunlar, yerel yöneticilerin basiretsizliğinden ve halkın içerisinde olmayışlarından kaynaklanıyor. Yerel yöneticilerin kendi aralarında yaşadığı koordinasyon eksikliği yüzünden ortada sıkıntıyı yaşayan Malatyalı vatandaşlar oluyor.

Ak Parti Büyükşehir ve İki Merkez ilçe Belediyeyi Seçimde kazanacakları Belli Gibiydi. Seçimden Önce Büyükşehir Belediye Başkanı Sami er Neden Seçim öncesi Süreçte kafasında bir Şablon oluşturmadı.
Halen Daire başkanı ataması Şube müdürlerin atamalarıyla uğraşıyorlar. Malatya halkı sizlerden Şehrin Bir Önce Ayağa Kaldırılması için oy verdi. Gününüzü ve performansınızı Daire Başkanlarını Şube müdürlerinin değiştirmesine harcamayın.
Malatya sizden şehri ayağa kaldırmanızı, ticaretin dönmesini, depremzede personelin en iyi şekilde verimli olarak çalıştırılmasını bekliyor. Dışardan ithal isimlerle değil, ehliyetli liyakatlı isimlerle olmasını bekliyor.
Hangi vatandaşla konuşsanız belirsizlik had safhada.İnsanların bu şehirden göçe zorlanıyor izlenimi hakim.. Rezevre Yerinde Dönüşüm orta hasarlı binaların Belediyeler tarafın da tam olarak çözülememesi vatandaşları zorunlu göçe zorluyor.
Vatandaşların İddiası odur ki ortada bir rantın olduğunu bunun için işler yavaştan alınıyor algısı netlik kazanıyor. Malatyalı vatandaşlar doğduğu şehri terk etsinler diye mi acaba bu. Güç her çeçen gün şehirde el değiştirmeye devam ederken Malatya yabancılaşıyor.
Tavsiyem odur ki senin benim adamım olayını bırakın bier an önce şehri Malatyalılarla ayağa kaldırın. Yarın bu millet arkanızdan Rahmet yerine başka bir şey okur.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Haz
30Nis
27Eyl

Malatya Tanıtıldı mı?

09Mar
22Nis