Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Asrın felaketini yaşadık, asrın destekleriyle ayağa kalkabiliriz

Vergi ve SGK borçlarının taksitlendirilmesinde işletmelerin önüne çıkan teminat şartının büyük mağduriyetler doğurduğunu belirten Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “50 bin TL ve üzeri borçlar için teminat istenmekte.

Narenciye İhracatı 1 Milyar Doları Aştı

Sonbahar ve Kış mevsimlerinde soğuk algınlıklarına karşı C vitamini deposu olan narenciye ürünlerinde Türkiye’nin 2023 yılı ihracatı yüzde 23’lük artışla 903 milyon dolardan, 1 milyar 112 milyon dolara yükseldi. Dünya’nın C vitamini ihtiyacını Türk narenciye sektörü karşıladı.

Başkan Sadıkoğlu, “Depremzede esnafımızın geliri borçları kadar artmadı”

Mücbir sebep hali süresince biriken borçların esnafı kaygılandırdığını dile getiren Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, esnafın gelirinin borçları kadar artmadığına vurgu yaparak biriken borçlar için azami oranda af talep etti.

Konut Satışları Yüzde 17,8 Düştü

TÜİK, ocak ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, ülke genelinde konut satışları ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 düştü.

3 Bin 200 Esnaf Konteynerde Hizmet Veriyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Malatya'da, 3 bin 200 esnaf konteynerde faaliyetini sürdürüyor.

İnsanların Enkaz Altında Kalacağı Endişesini Yaşıyoruz

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, küçük sanayi sitesinde 2 binin üzerinde işyerini ağır hasarlı olduğunu belirterek, 5 büyüklüğünün üzerindeki bir depremde insanların enkaz altında kalacağını endişesini yaşadıklarını ve biran önce yerinde dönüşüm için esnafa destek sağlanması ve yeni işyerlerinin yapılması çağrısında bulundu

İnşaat Faaliyetlerindeki Yavaşlama Devam Ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır.

Malatya’nın Çarşı Kültürünü Bozmayalım

Malatya Emlakçılar Odamız tarafından düzenlenen Mevlid-i Şerif Programına katılan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Emlakçılar dahil 6 esnaf grubumuz KOSGEB desteklerinden yararlanamıyor.

Keskin’den Kültür Ve Turizm Bakanı Ersoy’a Teşekkür

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, 6 Şubat depreminin yıldönümünde esnaf gezisi sırasında Ankara Çarşında talep edilen yaklaşık 150 klimayı kendi imkanları ile temin ederek yollayacak olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkür ederek, “Bir devlet adamı olarak kendilerini Malatya’dan birisi görerek yaralarımızı sarmaya, ayakta durmamıza katkı ve destek sunmaya devam ediyor.” dedi.

Malatya Havalimanı, ocak ayında 63 bin 37 yolcuya hizmet verdi

Malatya Havalimanı, ocak ayında 63 bin 37 yolcuya hizmet verdi.

İkinci el otomobil alacaklara uzmanından tavsiyeler

Türkiye'de artan ikinci el araç satışları oto ekspertiz sektörünü de hareketlendirirken, uzmanlar vatandaşları karşılaşabilecekleri riskler konusunda uyardı.

Mehmet Çınar’dan Personel Maaşlarına Rekor Zam!

Yeşilyurt Belediyesinde çalışan 696 Sayılı KHK’lı personelin maaşlarına r, kadrolu işçilerin maaşlarına ise 0 oranında zam yapıldı. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yapılan zam sonrasında belediyede en düşük maaşın 29 Bin 460 TL.’ye yükseldiğini söyledi.

33 bin depremzedeye 500 milyon liraya yakın kira desteği verildi

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentte nisan 2023'ten bu yana 33 bin kişiye 500 milyon liraya yakın kira desteği verildiğini bildirdi.

Esnaf anıları ve ekmek kapıları için yeni Şire Pazarı'nı bekliyor

Malatya'da perakende ticaretin kalbi olan ve kuşaklar boyunca esnafa ev sahipliği yapan tarihi Şire Pazarı, depremin birinci yılında yeniden inşa ediliyor.

Arapgir Belediyesi'nden İşçilerine Rekor Zam

Arapgir Belediye Başkanımız Haluk Cömertoğlu ve Malatya Belediye İş Sendikaları Şube Başkanı Osman Nuri Solmazgül’ün önderliğinde belediye işçilerimize yapılacak olan zam oranı duyuruldu.

Malatya kayısısındaki rekor hedefi şehirdeki umutları da tazeleyecek

Malatya, şehirle özdeşleşen kuru kayısıda geçen yıl gerileyen ihracatı telafi etmeyi ve 2024'te yeni ihracat rekoruna ulaşmayı hedefliyor.

Depremzede besiciler devlet desteğiyle üretime devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığınca Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerin yıkıma yol açtığı Malatya ve Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde hayvanları telef olan besicilere 4 bin 703 küçük ve büyükbaş hayvan ve 145 milyon liralık yem ile ekipman desteği verildi.

Malatya'daki konteyner kentin depremzede esnafı işlerden memnun

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya'da esnaf, yaklaşık 2 bin konteynerin yer aldığı Teknokent Geçici Konaklama Merkezi'ndeki prefabrike yapılarda depremzedelerin ihtiyaçlarını gideriyor.

TİM Başkanı Gültepe: 48 İlimiz İhracatını Arttırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yıla rekorla başlamanın önemli olduğunu belirterek, "Bu yıl 267 milyar dolar mal ve 110 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimiz var. Ocak ayındaki performansımız bizim için iyi bir moral ve motivasyon kaynağı oldu." dedi.

Toplam 4901 haber.