Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

Dünyanın Tercih Ettiği Araçlar Bu Ellerde Şekilleniyor

Elektronik cihazlara ve makinelere olan ilgisini mühendisliğe dönüştüren, bunu doktora çalışmasıyla taçlandıran Analiz Uzman Mühendisi Berika Aydan, ülke ekonomisine ve prestijine katkı sunan araçların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Türkiye'de İnternet Kullanımı Artıyor

Türkiye'de internet kullanımı artarak yaygınlaşmaya devam ediyor. Son verilere göre, 2024 yılının ilk çeyreğinde ülkede internet penetrasyonu yüzde 86,5'e yükseldi.

İnönü Üniversitesinde Bilim Şenliği düzenledi

Malatya'da, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezince öğrencilere yönelik Bilim Şenliği düzenlendi.

ABD'den Döndü Türkiye'de Yapay Zeka Çalışıyor

ABD'deki Bilgisayar Bilimleri eğitiminin ardından Türkiye'ye dönen 23 yaşındaki Nisanur Genç, yapay zeka alanında yürütülen projenin sorumluluğunu üstleniyor.

İnsansız kara aracı BARKAN, yeni silahıyla sahaya çıktı

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen farklı yetenekler aynı platformda buluşup güvenlik güçleri için yeni çözümlere dönüşüyor.

İşitme Testi Sonuçlarını E-Nabız Sistemine Entegre Edecek Yazılım Geliştirildi

İnönü Üniversitesi Teknopark'ta, işitme testlerinde kullanılan odyometri cihazlarından elde edilen verilerin Sağlık Bakanlığı e-Nabız sistemine entegresini sağlayan yazılım ve sistem geliştirildi.

Pütürge'de Bilim Şenliği düzenlendi

Malatya'nın Pütürge ilçesindeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımıyla Bilim Şenliği düzenlendi.

Alper Gezeravcı - Uzayda gerçekleştirilen deneyler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin astronotları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever ile "Yeni Uzay Görevi ve Bilim Misyonu" konulu basın toplantısına katıldı

Bayraktar TB3 SİHA yerli motorla irtifa rekoru kırdı

Baykar'ın milli ve özgün olarak geliştirdiği silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB3, yerli motor ile irtifa rekoru kırdı.

Türkiye'nin otomobili Togg zırhlandı

Ankara'da araç zırhlama işiyle uğraşan İsmail Eşsiz, yerli elektrikli otomobil Togg'a yüksek güçteki silahlara karşı koruma sağlayan BR4 seviyesi zırhlama işlemi uyguladı.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol Ürün İhraç Ettiğimiz Ülke Sayısını 86'ya Çıkardık.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, "Ürün ihraç ettiğimiz ülke sayısını 86'ya çıkardık.

Milli elektrikli trenin üçüncü seti de raylara çıktı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, milli elektrikli trenin 3'üncü setinin de kullanılmaya başlandığını belirterek, "2030 yılına kadar toplam 56 setimiz vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere yola çıkacak." ifadesini kullandı.

Bayraktar AKINCI 50 bin uçuş saatini tamamladı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı.

Türkiye'nin İlk Astronotu Gezeravcı, Gençlerle Buluştu

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay misyonuna ilişkin, "Çok şükür alnımızın akıyla mutlu ve başarılı bir şekilde görevimizi tamamladık ve geldik ama daha önemli olanı Türkiye Cumhuriyeti'nin koymuş olduğu diğer hedefler de takvime göre ilerlemeye devam ediyor." dedi.

Türkiye'nin İlk Millî Turbofan Uçak Motoru TF6000 Başarıyla Çalıştırıldı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde başlatılan ve TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) sorumluluğunda yürütülen proje kapsamında, Türkiye’nin ilk askerî turbofan motoru TF6000 başarıyla çalıştırıldı.

ZironSoft, Yenilikçi Yazılım Çözümleriyle Sektörde Adından Söz Ettiriyor

Türkiye'nin önde gelen yazılım ve donanım startup şirketlerinden biri olan ZironSoft, 2022 yılında faaliyete geçti. Kuruluşundan bu yana hızla büyüyen ve sektördeki öncü firmalarla stratejik iş ortaklıkları kurarak dikkat çeken ZironSoft, teknolojik tedarik ve yazılım hizmetleri alanında kendine sağlam bir yer edindi.

Malatya'da Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri başladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca gençlere yönelik düzenlenen "Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri" Malatya'da başladı.

Deniz platformlarını koruyacak yeni milli silah göreve hazırlanıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde deniz platformlarını korumak için geliştirilen deniz tipi uzaktan komutalı silah sistemlerine bir yenisi ekleniyor.

Selçuk Bayraktar'dan milli muharip uçak KAAN için tebrik mesajı

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, milli muharip uçak KAAN için tebrik mesajı yayımladı.

Toplam 320 haber.