Yerelden Genele Malatya Büyükşehir Belediyesi - Ali Yiğit

Yerelden Genele Malatya Büyükşehir Belediyesi


Gencinden yaşlısına, yaşlısından engellisine, engellisinden öğrencisine, esnafından sanayicisine, sanayicisinden, çiftçisine kısacası bacası tüten her haneye hizmetle dokunmak anlamına gelen Malatya Büyükşehir Belediye hizmetlerinden bir kaçına değinmek gerekirse;
01 Nisan 2019 - 31 Aralık 2022 yılı hizmetlerini anlatan Malatya Büyükşehir Belediyesi  yatırım ve hizmetler toplantısına 18 Ocak 2023 Çarşamba akşamı katılmıştım.
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan 1 saat 10 dakika aralıksız hizmetleri anlattı.
Bir saat 10 dakikada anlatılan yatırımların bedeli ise  eski para ile katrilyonlarla ifade edilirdi.
Selahattin Gürkan'ın hizmet dönemi 2 ay sonra dört yılını dolduracaktı yani daha dört yıl olmamıştı yapılan yatırım ve hizmetlerin süresi.
Elbette bunun azami 2 yılı pandemi ve ekonomik kriz dönemi diyebiliriz.
Hani artık plesenk haline gelmiş bir sözümüz var ''Belediye Başkanı Ne Yaptı ki''?
Yapılanları anlattığınızda Allah Allah bunlar bu dönemde mi yapıldı.
İnsanımızın çoğu mahallesine veya sokağına yapılan hizmetleri görüyor. Oysa yapılan hizmetler şehrin genelinin faydalanacağı hizmetlerdir.
Yapılan genel hizmetleri belediyeye mal etmeme gibi bir durum var.
Mesela  ''Özel Harekat Polis Merkezi'' dediğinizde belediye ile ne ilgisi var deniliyor.
Oysa bir yerin cazip  hale gelmesi için ön çalışmalar yapılır gelecek olan yatırımın önünü açar ve o yer cazibe haline gelir.
İşte o cazibe gelecek olan yatırımın önünü açar ve hızlandırır.
Özel Hareket Polis Merkezi'nin Malatya'ya kazandırılması ve projenin hızlandırılması  için Malatya Büyükşehir Belediyesi 300 Milyon TL  tutarında harfiyat taşınması,12 poligon yapılması ve 5 yıldızlı Polis evinin yapılıyor olması işte bu çalışmalar Özel Harekat Polis Merkezi'nin şehrimize kazandırılmasında önemli  bir etken oluşturmuştur.
Kayısı şehrimiz için bir ''Değer''dir.
Değerimize değer vermek adına yapılan 350 dönümlük alan üzerine 1000 işyerinden oluşan ''Dünya Kayısı Ticaret Merkezi'' ni yerel olarak sınırlandırmak haksızlık olmaz mı?
Yerelde yapılıp Genele hitap etmesi bir belediye için büyük başarıdır.
Mesela Tecde-Bostanbaşı arasında açılan 35 metrelik Alper Tunga Bulvarı şehrin genelini etkileyen bir hizmettir.
Şehir Merkezinden,  Bostanbaşına  Bostanbaşından  şehir merkezine  gitmek istediğinizde İsmetpaşa caddesini kullandığınızda azami 8 km yol katetmek zorundasınız. Açılan Alper Tunga Bulvarında bu mesafe 4 km'ye düşecek. Gidiş geliş hesap ettiğinizde bir araç 8 km az yol katettiğinden ötürü yakıt tasarrufu sağlandığı gibi ekonomik katkı sağlanmış olacak.
Hakeza Anayurt Bulvarı ve Güldal Akşit Bulvarı.
Bu yolu kimler kullanacak şehirde yaşayan herkes yani yapılan hizmet ''Genel'' anlam taşımaktadır.
Şehrimize yakışır ''Kütüphane'' bitmek için gün sayıyor.
Gençler için Spor Merkezleri, öğrenciler için Kurs Merkezleri (ücretsiz)  ve okullara spor sahaları, kayısı esnafımız için Dünya Kayısı Ticaret Merkezi,  şehrin sıcağından bunalan vatandaşları için yeşil alanlar, bacasız sanayi Özel Harekat Polis Merkezi, çevrenin korunması için arıtma tesisleri, Doğu ve Batı Kollektörleri, enerji için  hayata geçirilen Ges ve Hes projeleri, afet veya sıkıntılı bir süreçte devreye girmek üzere ''Ekmek ve ''Yemek Fabrikası'' resmi törenler için ''Meydan'' trafik akışı için yeni yeni bulvarlar, atıl durumda kalan ekonomik değer kaybını önlemek adına ''Vagon Fabrikası ve Yimpaş'' binasının işlevsel hale getirilmesi, şehrimizin ayrı bir değeri olan Malatyaspor'a katkı sunulması,  ilçelere spor merkezleri ve gençlik merkezlerinin yanı sıra yolların asfaltlanması, Aslantepe Höyüğü'nün Unesco Dünya Kalıcı Miras Listesinde yer alması ve EXPO 2028'in Malatya'da yapılması.
Tarihten kültüre, kültürden sanata, sanattan spora, eğitimden üretime, üretimden ticarete, ticaretten sanayiciye dokunan hizmetlerden bahsediyoruz.
Meseleye ön yargısız yaklaştığımızda yapılan hizmetlerde  şehrin tamamını kuşatıcı, şehrin tamamına dokunan hizmetler diyebiliriz.
Yerelle kendisini sınırlandırayan, genel hizmetlerle şehre katkı sunan, geriye dönüp baktığımızda onlarca kalıcı hizmetlerin varlığından söz ediyoruz.
Makamlar gelip geçicidir, hizmetlerdir kalıcı olan..
Kalın sağlıcakla..
(Ali Yiğit )

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI