Ölçü Aletleri Periyodik Muayene Başvuruları İçin Son Gün 29 Şubat!

Her türlü ölçü ve ölçü aletinin milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun doğru ayarlı, muayene ve damgası yapılmış olarak kullanılması 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğidir.

PAYLAŞ
Malatya Sürmanşet - Malatya Sürmanşet

Ölçü ve ölçü aletlerinin muayenelerine ilişkin iş ve işlemler 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelikler çerçevesinde yürütülmektedir. Kanunun 9. maddesinin (b) fıkrası gereğince ölçü ve ölçü aletleri periyodik muayeneye tâbi tutulmaktadır.

Bu itibarla;
-Akaryakıt istasyonlarında bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik Hava Basınçölçerler; Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde otomatik olmayan tartı aletleri, Aks kantarları, Hassas kütle ölçüleri için Muayene başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru Portalı üzerinden iki yılda bir Türk Standardları Enstitüsüne (TSE) elektronik ortamda yapılacaktır.
-Otomatik tartı aletleri ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan otomatik olmayan tartı aletleri muayene başvuruları iki yılda bir Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

-Hız İhlal Tespit Donanımları, Egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları her yıl, Isı Sayaçları muayene başvuruları beş yılda bir ilgili Muayene Servislerine yapılacaktır.

-Takograf Cihazlarının muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine gün/ay/yıl takip edilerek iki yılda bir yapılacaktır.

-Taksimetre Cihazlarının muayene başvuruları ilgili  Muayene Servislerine gün/ay/yıl takip edilerek yılda bir yapılacaktır.

- Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcı esnafı tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı Pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2.000 kg ve altında olan III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2.000 kg ve altında olan mekanik tartı aletleri; Masa terazileri, Asma teraziler, Tek kollu kantarlar, ibreli terazi vb. tartı aleti kullanıcıları tarafından Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır.İlimizde bulunan Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurlukları Battalgazi Belediyesi, Başkanlığında mevcuttur.

-Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için; İlgili Belediye   Başkanlıkları,Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım firmaları https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr üzerinden Malatya İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne yapılır.
-Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine http://msurapor.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

-Ölçü ve ölçü aleti sahiplerinin kullanmış oldukları ve periyodik muayene zamanı gelen ölçü ve ölçü aletleri için, yukarıda belirtilen kurum ve kuruluşlara 29/02/2024 günü mesai bitimine kadar periyodik muayene yaptırmak için müracaat etmeleri gerekmekte olup, müracaat etmeyen ölçü ve ölçü aleti sahiplerine, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 15/c Maddesine göre “damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanmak” fiilinden dolayı her bir ölçü aleti için 3.218,00 – 64.352,00 TL arası İdari Para Cezası uygulanacaktır.
İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri, süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri hususu;
Kamuoyuna ve ilgililere önemle duyurulur.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN