Gıda Denetimleri Ramazan'da Hız Kesmedi

Tarım Ve Orman Bakanlığı Ekipleri Ramazan Ayında Üretim, Toplu Tüketim Ve Satış Yerlerine Denetimlerini Sıklaştırdı

PAYLAŞ
Malatya Sürmanşet - Malatya Sürmanşet

EKMEK, UNLU MAMULLER, PASTACILIK VE ŞEKERLEME BAŞTA OLMAK ÜZERE ÜLKE GENELİNDE RAMAZAN BOYUNCA 184 BİN 711 DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

- DENETİMLER SONUCUNDA BİN 158 ADET İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI

- TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. KİRİŞCİ: “RAMAZANIN VE BAYRAMIN ÖNEMİNE BİNAEN DENETİMLERİMİZİ ARTIRDIK”

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ramazan ayında üretim, toplu tüketim ve satış yerlerine başta ramazan kumanyaları ve iftariyelikler olmak üzere gıda denetimlerini sıklaştırdı. Ekipler Ramazan’ın başladığı günden bu yana ülke genelinde 184 bin 711 gıda denetimi yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, ülke genelinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kayıtlı ve onaylı işletmelerde tüketicinin aldatılmasının önlenmesi ve gıda güvenilirliğinin temini için, gıda ve yem ile ilgili faaliyet gösteren tüm üretim, satış ve tüketim yerlerine yönelik yürütülen denetim ve kontroller, Ramazan ayında artırıldı. Denetimlerde 81 il müdürlüğü ve bağlı ilçe müdürlüklerinden 7 bin 570 resmi kontrol personeli görev aldı. Denetimlerde gıdalardan numune alınarak laboratuvarlara gönderildi.

Ekipler, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce hazırlanan kontrol planı ve ihbar, şüphe, şikâyet gibi denetim programlarına ek olarak Ramazan nedeniyle üretim, toplu tüketim ve satış yerlerine başta ramazan kumanyaları ve iftariyelikler olmak üzere gıda denetimleri sıklaştırdı. Bu kapsamda, Ramazan ayında ekmek ve ekmek çeşitleri üretim yerlerinde 7 bin 435, unlu ürünler üretim ve satış yerlerinde 15 bin 79, şekerleme üretim ve satış yerlerinde bin 639, pastacılık ürünlerine ait işyerlerinde 6 bin 677, toplu tüketim ve satış yerlerinde ise 153 bin 881 olmak üzere Türkiye genelinde toplam 184 bin 711 denetim gerçekleştirildi.

-    Cezalar

Söz konusu denetimler sonucunda bin 158 adet idari para cezası uygulandı, 4 işyeri için ise savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Bu cezalar ağırlıklı olarak bozulmuş, son tüketim tarihi geçmiş ürünler, kayıt yaptırmadan faaliyette bulunan işletmeler, hijyen kurallarına aykırılık ve Türk Gıda Kodeksine uygunsuzluktan dolayı uygulandı. 

Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte denetimlerini artıran ekipler, şeker ve şekerli mamuller, pastacılık ürünleri, unlu mamuller, tatlı üretim ve satış yerleri başta olmak üzere tüm gıda iş yerlerine yönelik resmi kontrollere hassasiyet gösteriyor.

Tüketicilerin gıda ile ilgili herhangi bir ihbar ve şikâyeti için 7 gün 24 saat aralıksız hizmet veren Alo 174 Gıda Hattı ve Whatsapp Gıda İhbar Hattı (0 501 174 0 174)’na veya bulundukları illerdeki İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurulabiliyor.

-    Kirişci: “Bayram denetimlerini artırdık”

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Ramazan ayında gıda denetimlerini artırdıklarını belirterek, güvenilir gıdaya erişimi, en temel insan haklarından birisi olarak gördüklerini vurguladı. 

Bu konuyu hassasiyetle takip ettiklerinin altını çizen Kirişci, vatandaşların kaliteli, sağlıklı, güvenilir gıda ile beslenmesi için yoğun çaba gösterdiklerini dile getirdi. Kirişci, şunları kaydetti:

 “Ekiplerimizin gıda denetimleri yıl boyu 81 ilde aralıksız sürüyor. Ramazan ayının ve bayramın önemine binaen de denetimleri artırdık. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzün ALO 174 Gıda Hattı, değerli vatandaşlarımızın gıda ile ilgili ihbar ve şikâyetlerini en kısa sürede sonuçlandırmak için çalışıyor. Hiç şüphesiz en iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicilerimiz bu sürece ne kadar dâhil olursa sonuç almak daha kolaylaşıyor. Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız.” 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN