Genel Başkan Özel Tasarruf Yok Bütün Hızıyla İsrafa Devam

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 'Orman yangınının çıkması durumunda nasıl müdahale edilmesi, hangi ekipmanların bulundurulması, ulusal ormanlarımızın korunması ve orman yangınlarıyla mücadele planına artık bu Meclis el koymalı.' dedi.

PAYLAŞ
Malatya Sürmanşet - Malatya Sürmanşet

Özel, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Konuşması öncesinde Osmaniye'nin Dereli köyünden gelen 3 genç kız ile eski Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan'a CHP rozeti takan Özel, "Türkiye'nin en büyük, birbirini ve ülkesini en çok seven, Türkiye'nin en köklü ailesi Cumhuriyet Halk Partisi mensubu olduğunuz için ne kadar sevinsek, ne kadar gurur duysak azdır. Çünkü bu ailenin babası Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür." diye konuştu.
Özel, Avrupa Yüzme Şampiyonasında madalya kazanan milli sporcular ile Kadın Milli Takımını kutladı; 2024 Avrupa Şampiyonası F Grubunun son maçında yarın Çekya ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımı'na da başarı diledi.
Mardin ve Diyarbakır'daki anız yangınlarında vefat eden 15 vatandaşın ailelerine başsağlığı dileyen Özel, CHP heyetinin acılı ailelerin yanında olduğunu, en kısa sürede kendisinin de bölgeyi ve aileleri ziyaret edeceğini söyledi.
İçişleri Bakanlığının, yangınla ilgili ilk gün yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığını; yangının, anız yakılmasından kaynaklanmadığının ortaya çıktığını öne süren Özel, bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve bağımsız kuruluşların raporlarının, elektrik dağıtım şirketi DEDAŞ'ın inanılmaz ihmalleri olduğunu ortaya çıkardığını aktardı.
Özel, "Hiçbir tedbirin alınmadığını ve bu yangına DEDAŞ'ın davetiye çıkardığını ifade ediyor raporlar. DEDAŞ herhalde bu bölgenin en çok şikayet ettiği kurumdur. Sayaç okunmadan kesilen yüksek faturalardan, çiftçilere ait trafoların haczine, elektrik kesintilerine, elektrik altyapının yenilenmemesine kadar sayısız şikayet var." dedi.
Orman yangınları konusunda Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdiklerini bildiren Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu orman yangınlarının tüm yönleriyle araştırılması lazım. DEDAŞ gibi şirketlerin ve Orman İşletmesinin sorumlulukları, orman mühendislerinin dışlanmasının getirdikleri, orman köylüsü geleneğinin terk edilmesi, ormanları ihaleye veren anlayışın sorgulanması... Orman yangınının çıkması durumunda nasıl müdahale edilmesi, hangi ekipmanların bulundurulması, ulusal ormanlarımızın korunması ve orman yangınlarıyla mücadele planına artık bu Meclis el koymalı. Önümüzdeki günlerde görüşülecek, oylanacak. Bütün Türkiye ile birlikte AK Parti ve MHP gruplarının, grup başkanvekillerinin gözlerinin içine bakacağız. 'Orman yangınlarını, sebeplerini, mücadele yöntemlerini, çözüm önerilerini araştıralım mı, yoksa bırakalım yansınlar, ölsünler mi?' diye gözünüzün içine bakacağız."
- "Tasarruf yok, bütün hızıyla israfa devam"
Özgür Özel, iktidarın 22 yıllık yanlış ekonomi politikaları sonucu ortaya çıkan enkazın ardından geçen ay büyük ümitlerle tasarruf paketi açıklandığını kaydetti.
Açıklanan tasarruf paketininin 100 milyar liralık olduğunun altını çizen Özel, "Bir yandan 'emekçinin, memurun servisini kaldıralım, öğretmeni atamayalım tasarruf ederiz, emekliye zam vermeyelim, asgari ücrete iyileştirme yapmayalım, tasarrufa ihtiyaç var.' diyorlar ama temsil ve tanıtma giderleri bir ay öncesine göre 7 kat yani 350 milyon lira, haberleşme gideri de 150 milyon lira artmış. Haberleşme ve temsil ağırlama giderleri yarım milyar lira. Yani 100 milyar lira tasarruf edecek olanlar bir ay içinde iki kalemde yarım milyardan fazla israfa gitmişler. Bir yıl öncesine göre taşıt kiralama giderleri yüzde 80, kamu binaları kiralama giderleri yüzde 170 artmış. Bir ayın sonunda dönüp baktığınızda tasarruf yok, bütün hızıyla israfa devam var." değerlendirmesinde bulundu.
Geçen yıl Merkez Bankasının 800 milyar lira zarar ettiğini, Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasına 1,2 milyar lira verildiğini, kamu-özel işletmelerine üç yılda 675 milyar ödeneceğini ve bütçeden bu yıl sadece faize 1,3 trilyon lira ödeneceğini anlatan CHP Genel Başkanı Özel, "Tarihin en büyük kaynak transferini düşünün. Yoksullardan alıp zengine verdikleri KKM, büyük ve muhteşem tasarruf paketinin 12 katı ve hiçbiri gerçekleşmiyor. Gerçekleşen yine israf, yine masraf, yoksullaşan yine vatandaş, zenginleşen yine yandaş." diye konuştu.
- "Deprem bölgesindeki kimse sahipsiz değildir"
Özel, 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 16 ay geçtiğini belirterek, geçen hafta sonu gittiği Malatya'daki izlenimlerini aktardı.
Depremin üzerinden geçen süreye rağmen Malatya'da vatandaşların hayatlarını konteynerlerde ve çadırlarda sürdürdüğünü, kentte kimsenin yüzünün gülmediğini dile getiren Özel, "Depremin ardından Türkiye'ye bir yılda 650 bin konut sözü verenler, neredeyse 1,5 yılda 79 bin konut yaptılar. Yani 'bir yılda konutlar elinizde' diye oy alanlar bu sözün yüzde 12'sini tuttular. Çok önemli bir kısmı da köy evleridir." dedi.
Depremzedelere yönelik kira yardımı uygulamasının bu ay sona ereceğine dikkati çeken Özel, kira yardımı uygulamasının uzatılması için bu hafta Meclis'te iktidar temsilcileriyle görüşme yapacaklarını bildirdi. Özel, "Eğer 'yok biz kira yardımını uzatmayız' diyorlarsa şunu bilsinler; deprem bölgesindeki kimse sahipsiz değildir. Karıncanın kardeşi vardır, o da Cumhuriyet Halk Partisi'dir." dedi.
Özel, depremzedelerin seslerini duyurmaya devam edeceğini belirterek, depremde yıkılan Antakya'daki Ilgım ve Selim Köse apartmanlarıyla ilgili bilirkişi raporlarının 16 aydır yazılmadığını, Kahramanmaraş'taki Fazilet Apartmanı'nın yıkılmasında ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılamaya dahil edilmesiyle ilgili taleplerin takipçisi olacaklarını kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN