ERTV'ye yayın suikastı

Malatya'da son günlerin ana gündem konusu olan yolsuzluk ve beton firmalarına soruşturma açılması ile ilgili gelişmelerin konuşulduğu bir süreçte Malatya'nın uydu ve karasal yayın kuruluşu ERTV'nin yayını etkileyen ana kablosunun kesilmesi üzerine gece saatlerinden itibaren yayın akışı kesildi.

PAYLAŞ
Malatya Sürmanşet - Malatya Sürmanşet

Yayını etkileyen Türk Telekom’a ait bağlantı kablosunun kesildiği tespit edildiği öğrenildi. 

ERTV yöneticilerinin konu hakkında Emniyet’e giderek şikayette bulunduğu öğrenildi.

Yaklaşık 12 saat televizyonda yayın verilemedi. Olayın ardından emniyet ekipleri bölgede delil incelemesi yürüttü.

Olayın ardından bir araya gelen ERTV personelleri bu hain saldırıyı kınayarak, olayın failleri, arkasındaki kirli menfaat çeteleri ve baronları ortaya çıkana kadar sürecin yakından takip edileceği vurgulandı.

ERTV adına basın açıklamasını okuyan ERTV Programcısı Hülya Kaya şu ifadeleri kaydetti; 

“Değerli meslektaşlarımız ve kıymetli izleyicilerimiz;

Televizyonumuz 9 Kasım Perşembe gece yarısından itibaren kalleşçe bir saldırıya maruz kalmış, yayınımızın yerelden ulusala, Malatya’dan dünyaya ulaşmasını sağlayan teknik alt yapı kabloları kesilmiştir. Televizyonumuzdan gece 3’ten şu saatlere kadar yaklaşık 12 saattir yayın verilememektedir. Tahrip edilen alt yapının Telekom ve Televizyonumuz ekiplerinin özverili çalışmasıyla en kısa zamanda giderilmesi için gerekli çalışmalar devam etmektedir. 

Bizler şunu çok iyi biliyoruz ki; kesilen halkın özgür sesi ERTV’nin kabloları değil, milyonlarca Malatyalının sesidir. 6 Şubat depremlerinden bu yana zorlu şartlar altında vatandaşların ve şehrin sorunlarını objektif bir yayıncılık anlayışıyla ekranlara getiren, her koşulda Devletinin ve Milletin yanında yer alan yayın politikası ile ERTV’ye yapılan bu alçak saldırı en hafif tabirle halkın haber alma özgürlüğüne vurulan bir darbedir. 

Yaşanılan bu çirkin hadise emniyet başta olmak üzere ilgili makamlara aktarılmış olup, gerekli inceleme ve soruşturma süreci devam etmektedir. 

Olayın failleri, arkasındaki kirli menfaat çeteleri ve baronlar ortaya çıkana kadar sürecin yine sizler adına yakından takipçisi olacağımızı belirtiyor, gece yarısından bu saate kadar destek mesajlarıyla yanımızda bulunan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.” 

-Keskin'den kınama 

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin yayınladığı mesajda ERTV ailesien geçmiş olsun dileklerini ileterek, olayı kınadı.

Keskin'nin açıklaması şu şekilde: "Malatya’mızın medya kuruluşlarından ERTV’nin televizyon yayınının teknik alt yapı kabloları kesilerek yayın verilmesinin engellenmesi olayını üzüntü ile öğrendim.

Cesur yayın ve gazeteciliğin sorumluluğu içinde yayın yapan ERTV’ye yönelik bu girişimi kınıyorum, esnaf camiası olarak yanlarında olduğumuzu ifade ediyor, depremden sonra konteynerde zor şartlarda yayın yaptıklarına şahit olduğum ERTV ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.

Çökmüş bir şehirde zor şartlarda ve kısıtlı imkanlarda yayın ve gazetecilik yaparak bu kentin sesini duyurmaya çalışan Malatya’mızın tüm medya kuruluşlarının desteklenmesi gerektiği bir ortamda böylesine çirkin olay bizi derinden üzmüştür.

Olayın yakından takipçisi olacağız. "

-MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu'ndan tepki 

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu yayınladığı mesajında, "Malatya’mızın uydu ve karasal yayın yapan televizyon kuruluşlarından ERTV’nin yayının sağlayan kabloların kesilerek yayın akışının kesildiğini üzüntü ile öğrendim. 
Malatya’mızın şuanda en eski televizyon kuruluşu olan ERTV’nin  gece yarısı kablolarının kesilerek yayının durdurulması olayı kabul edilemez, hesap sorulması gereken bir durumdur. 
Malatya’mızda yayınlarını takdirle karşıladığımız, tüm Malatyalıları kucaklayan yayın politikası ile geniş bir izleyici kesimine sahip olan ERTV’ye yönelik bu saldırıyı kınıyorum, bu olayında sonuna kadar takipçisi olduğumun bilinmesini isterim.
ERTV ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." ifadelerini kaydetti. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN