Başkan Gürkan: Şehri Aşağıya Çekmek, Şehre Negatif Enerji Yüklemek Şehrimize Bir Yarar Getirmez.

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi III. Birleşimi 10 Kasım 2023 Cuma günü saat 15.00'te Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığı'nda Büyükşehir Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
Malatya Sürmanşet - Malatya Sürmanşet

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında gündem maddelerinin görüşülmesinden önce 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 85. Ölüm yıl dönümünü nedeniyle bir konuşma gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. Yıl dönümünü hep birlikte andık. 85 yıl aradan geçmesine rağmen Cumhuriyetimizin dimdik ayakta durmasının ve 100 yıllık bir dönemi bitirip ikinci yüzyıl diye tabir ettiğimiz Türkiye Yüzyılına girmesi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyetin üzerine çıkma vizyonuna sahip çıkan Türk Milleti ve cumhuriyetin bizden istediği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister o düşünceler içerisinde Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ve Türkiye Yüzyılına taşıma noktasında ve muasır medeniyetin üzerine çıkarma noktasında milletçe hep birlikte el ele vererek Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olma hedefine emin adımlarla yürüyoruz. 
Milli Kurtuluş Savaşını veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizi ve gazilerimizi terör olaylarından dolayı şehit düşen kardeşlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyoruz. Atamıza diyoruz ki rahat uyu Cumhuriyet emin ellerdedir. Gösterdiğiniz istikamette muasır medeniyetin üzerine çıkma çabası ve gayreti milletçe benimsenmiş ve millet o hedefe doğru hızla ilerlemektedir. 
Özellikle dünyamızın coğrafyasında gördüğümüz tabloya baktığımızda Gazze’de Filistin’de yaşanan insanlık dramı ve katliamları gördüğümüzde bağımsız bir ülkede yaşamanın ne kadar önemli olduğunu gözlerimizle müşahede ediyoruz. Bu anlamda bu vatanı bize bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve O’nun silah arkadaşlarını bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla yad ederken, kurduğu Cumhuriyeti ilelebet payidar etme noktasında azim ve kararlılık içerisindeyiz. Demokrasinin olmadığı, bağımsız ve hür bir vatanın olmadığı bir yerde böyle bir meclisin olması mümkün değildir. Dolayısıyla Cumhuriyet’in ne kadar önemli olduğunu ve Cumhuriyetimizi kuranların ne kadar fedakârlıklar neticesinde Cumhuriyeti bize emanet ettiklerinin en güzel göstergesidir” dedi.
Başkan Gürkan her alanda önemli hizmetler yaptıklarını belirterek, Belediye Meclisi olarak bu kararları beraber aldıklarını ve başarıyı da hep birlikte yarattıklarını söyledi. Başkan Gürkan, “Büyükşehir Belediye Meclisi’mizde aşağı yukarı 5 yıla yakın bir süre geçirdik. Meclis’teki bütün kararlarımızı oy birliğiyle aldık ve el birliğiyle şehrimize hizmet ettik. Bu dönem Malatya tarihinin en önemli dönemiydi ve en önemli hizmetlerin alındığı dönemdir. Bu hizmetlere imzasını atan da Meclis üyelerimizdir. Her alanda önemli hizmetler yaptık. 
Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz ile Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi, Lisanslı Depo, Kuzey Kuşak Yolunu gezdik.  Sonra Beton Santralleri ve Asfalt Plentlerinin açılış töreninde Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz, ‘bu yatırımları ancak bereket kavramıyla ifade edebiliriz’ dedi. Bu hizmetler Cenabı Allah’ın bereketidir. 
Meclis Toplantısına katılmadan evvel bir okulun protokolünü yaptık.  ‘Belediyenin okulla ne akalası var diyeceksiniz?’ İstanbul’da bir iş insanı dostumuzu çağırdık. Geldi arsayı aldı, yerini Milli Eğitime teslim etti. Okulu yapacak. Sadece belediye hizmetleriyle yetinmedik. Türkiye’deki ilk Özel Harekât Merkezi yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak oranın altyapısını yapıp teslim ettik. Orada yapılan altyapı, poligonlar, çevre düzenlemeleri Özel Hareket Merkezi binasının kaç katı maliyetinde? O nedenle şehrimizi geriye çekmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Şehri aşağıya çekmek, şehre negatif enerji yüklemek şehrimize bir yarar getirmez. Bizim tek derdimiz şehrimizi mazisine layık istikbaline hazırlamaktır. Malatya Büyükşehir Belediyesi piyasaya 5 kuruş borcu olmayan belediyedir. Bu bir tesadüf değildir. Bu yönetimin anlayışının getirdiği bir sonuçtur.” dedi.  
Başkan Gürkan, “Neticede biz Belediye Meclisi olarak bu kararları aldık ve bu başarıyı da hep birlikte yarattık. Eğer Türkiye’de belediyecilik anlamında yüksek lisans tezi ve doktora tezi hazırlanacaksa Anadolu belediyeciliğin en önemli örnekleri Malatya Büyükşehir Belediyesi’dir. 
Görev, sorumluluk anlayışı içerisinde bu meclisimize ve bize düşen görev vatandaşın da bilgilendirilmesi noktasında öncülük ve rehberlik etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Biz görev anlayışımız içerisinde hiçbir zaman için ‘İlçe belediyelerinin yetki ve sorumluluk alanları ayrıdır, büyükşehir belediyelerinin yetki ve sorumluluk alanı ayrıdır’ demedik. Hangi siyasi partide olursa olsun bunlar bizim belediyelerimizdir. Elimizden gelen işi hiçbir tefrit yapmadan hizmet yapmaya çalıştık. Şehrin doğusunda ve batısında kolektörler var, bütün ilçelerde arıtmalar var. 
Bu şehir yeniden ayağa kalkacak. Kimsenin bu konuda tereddüttü olmasın. Niyetimizi halisane tutacağız. Bizim sorumluluğumuz ferdi manada bir sorumluluk değil aynı zamanda toplumsal anlamda sorumluluğumuzun bilinci ve idraki ile hareket etmek zorundayız. Bu şehir ayağa kalktığı zaman Güney ve Kuzey Kuşak Yolunun, Anayurt Bulvarının, Danişment Gazi Bulvarının, Alp Er Tunga Bulvarının ne kadar önemli olduğunu çok daha berrak bir şekilde herkes anlayacak. Parkların, Kültür Merkezlerinin, Spor Salonlarının ne kadar önemli olduğunu deprem döneminde anladık” şeklinde açıklamalarında bulundu.
Başkan Gürkan’ın konuşmasından sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Günnur Tabel de, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. Yıl dönümünde özlemle, şükranla anıyoruz. Ayrıca ben bir kadın olarak daha çok minnet duyuyorum. Okuyabilmişsem, bir mesleğim olmuşsam, seçme ve seçilme hakkım olmuşsa ve ben bugün bu mecliste konuşabiliyorsam Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet sayesindedir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesinde geçildi. Bazı gündem maddeleri görüşülerek karara bağlanırken, bazı gündem maddeleri ise bir sonraki oturumda görüşülmek üzere ertelendi. 
Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı toplantılarının IV. Birleşiminin ise 13 Kasım 2023 Pazartesi günü saat 14.00’te yapılmasına karar verildi
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN