180 İş Yeri Kurayla Sahiplerine Teslim Edildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Malatya'da hayatın normale dönmesi ve ticaretin yeniden canlanması için farklı alanlarda ticari faaliyet gösteren iş yerleri için geçici çarşılar yapılması noktasında çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor.

PAYLAŞ
Malatya Sürmanşet - Malatya Sürmanşet

Birçok alanda Malatya esnafları için kurulan çarşılarda altyapı ve üstyapı çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi 10 dönüm alan üzerinde kurulan Bakırcılar Çarşısı Geçici İş Yerlerindeki çalışmalarını tamamlayarak, 180 esnafın geçici işyerlerine kavuşmasını sağladı.  
Gerçekleştirilen kura çekimi programına, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Latif Okyay, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, MHP Eski İl Başkanı Mesut Samanlı, Malatya Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı İzzet Demirci, Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Hacı Karanfil, Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Murat Keskin, Malatya Zahireciler Esnaf Odası Başkanı Bülent Artun, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları ile esnaflar katıldı. 
Demirci: Büyükşehir Belediye Başkanımız Her Zaman Yanımızda Oldu
Kura çekimi öncesinde gerçekleştirilen protokol konuşmalarında Malatya Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı İzzet Demirci bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Demirci konuşmasında, “Büyükşehir Belediye Başkanımız her zaman yanımızda oldu. O günden bugüne kadar çalışmalar devam ediyor. Allah’a şükür bugün tamamlandı. Bundan sonraki süreçte esnaflarımız kendi yerlerinde ekmek paralarını kazanmış olacaklardır. Katkılarından dolayı bütün esnafım adına Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.  
Keskin: Selahattin Gürkan’ın tekrar Belediye Başkanı olması için bütün gücümüzle çalışacağız
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin ise yaptığı konuşmada, “Belediye Başkanımız esnaf için gecesini gündüzüne katan bir Belediye Başkanı. Genel Sekreterimiz olsun, altyapıda çalışan Büyükşehir Belediyesi ekipleri sahada olsun, masada olsun esnafım adına kendilerine teşekkür ediyorum. Buranın adı geçici ama kalıcı bir işyeri yaptı. Çok güzel bir işyerimiz oldu. Hepimize hayırlı uğurlu olsun, Allah utandırmasın. Allah bol kazançlar versin. Cenab-ı Allah hiçbirimizi bu memlekette böyle bir depremle karşılaştırmasın. İnşallah bundan sonra da Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız her zaman söylüyorum Malatya’yı ayağa kaldıracak bu deprem bölgesinden çıkaracak Selahattin Başkan dediğimiz zaman bazı çıkarcılar koşa koşa başka medyada durmadan yazı yazıyorlar hiç önemli değil. Kendileri başka bir aday söylesinler o adayları da başkası desteklesin. Ben ne eleştiririm nede kendilerine cevap veririm. Ama ben inanıyorum ki Sayın Belediye Başkanımız başta olmak üzere Genel Sekreterimiz olsun, MASKİ Genel Müdürü Mehmet bey olsun bütün ekibiyle Malatya’yı ayağa kaldırmak için çalışıyor. Çünkü Malatya’nın sorununu bilen, Malatya’nın her yerini bilen, ilçesini, köyünü, kasabasını bilen bir ekibin elinden alıp başkasına vermek o memlekete büyük bir haksızlık olur büyük bir ihanet olur. Ben inanıyorum ki esnafımızda bu söylediklerime yürekten katılıyor. Tekrar bütün esnaflarımız adına Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Daha güzel hizmetler yapmayı Cenab-ı Allah hepimize nasip etsin. Sonuna kadar yanındayız. Belediye Başkanından şahsım olarak hiçbir beklentim yok ama esnafım için Malatya için Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın tekrar bir daha Belediye Başkanı olması için bütün gücümüzle çalışacağız” şeklinde konuştu. 
Gürkan: Hep birlikte el ele vererek Bu şehri biz ayağa kaldırmak durumundayız
Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da yaptığı konuşmada, “Belediye olarak Büyükşehir Belediyemizin yanına Malatya Geçici Ticaret Merkezi, eski Rus Pazarı dediğimiz yere Ankara Esnaf Çarşısı, MATİM İş Merkezi’ne yaklaşık 200 iş yeri, Sümerpark’ın içerisine Peynirciler Çarşısını, Cumhuriyet Meydanının üstüne dükkânlar, Cumhuriyet Meydanının altına Kuyumcular Çarşısını ve Millet Bahçemizin otoparkını Millet Bahçesi Tekstil Kent yaptık. 
Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezini ve Yeni Buğday Pazarını esnaflarımız için yaptık. Orada yaklaşık 1000 iş yer var. Bugün burada da demirci ve bakırcı kardeşlerimize,  her biri eşit bir şekilde ve yaklaşık 25 metrekare olmak üzere 180 iş yeri yaptık. Eşit bir şekilde kuralarını da çekiyoruz. Tabii büyük bir deprem geçirdik. Asrın felaketi, kıyametin provasını yaşadık. Depreme rağmen kuşak yolları, alternatif yollar yapılıyor. Ayrıca bütün köy yollarını mezralarına kadar asfaltladık. Bu yıl sadece Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığına 6 milyar liralık ödenek verdik. Bir belediye için bu Cumhuriyet tarihinin rekorudur. Depremde ana yollar kapalıyken 718 mahallemizin yolu açıktı. Çalışmaları daha kaliteli yapabilmek adına da iş makinalarımızı yeniliyoruz.  Bu şehir büyük bir felaket geçirmiştir. Bin yılın felaketini geçirmiştir. Biz yüzyılın felaketi, asrın felaketi diyoruz ama milenyumun felaketidir. Bu şehir kıyametin provasını yaşamış. Bu şehri biz ayağa kaldırmak durumundayız hep birlikte el ele vererek. 
Bizim içerimize nifak, fitne sokmak isteyenlere müsaade etmeyin. Şunu bilesiniz ki onlar bu memlekete bir çivi çakmadıkları gibi, çakılacak çivilere de engel olmuşlardır. Yapılacak hizmetlere de engel olmuşlardır. Her şey sizin gözlerinizin önünde cereyan ediyor. Hastanelerin yapılması, yeşil alanların yapılması. Türkiye’nin en büyük yeşil alanlarını biz yaptık. Bütün ilçelere arıtma yaptık. Bütün ilçelere çöp aktarma istasyonları yaptık. İlçe yollarını yaptık. Bütün bu işleri Cenab-ı Allah’ın bereketiyle yapıyoruz. Buna ne kadar şükretsek az.
BAŞKAN GÜRKAN BETONCULARA DA SESLENDİ
Şimdi 2 adet beton santrali açacağız. En ucuz beton neredeyse maliyetine burada vereceğiz. Buradan betonculara da sesleniyorum. Bu memleketin üzerinden fırsattan istifade etmeye çalışanlara müsaade etmeyeceğiz. Gerekirse başka alanlarda da yatırım yapıp, milletin fırsatını kollayan insanlara da müsaade etmeyeceğiz. 2 beton santralimiz on güne kadar faaliyete geçecek. Yani o 2 bin 800 liraya, 3 bin liraya satanlar şimdidne fiyatı düşürsünler. Yani bu şehri el birliği ile ayağa kaldıracağız. Bu şehre sahip çıkacağız. Birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde bu şehri mazisine layık istikbale hazırlayacağız. Buradaki ticarethane sahibi kardeşlerimize işyerlerinin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.  
Konuşmaların ardından kura çekimine geçildi. İlk kura Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından çekilerek hak sahibine iş yeri teslim edildi. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN