SON DAKİKA

Malatya Sürmanşet
Sinem SÖNMEZ

İktisat Kavramı Nedir, Neyi İçerir?

İktisat Kavramı Nedir, Neyi İçerir?
Bu haber 31 Ağustos 2017 - 23:18 'de eklendi ve 6.077 views kez görüntülendi.

İnsanın sınırsız ihtiyaçlarının kıt kaynaklarla karşılanmasını ifade eden ekonomi ya da okul diliyle iktisat ilmi kendini yıllarla beraber gittikçe daha önemli kılmaktadır.
Öyle ki toplumsallık derecesinin artması elimizdeki varlık ve kaynakların daha çok farkına varmamıza ve dahası bu durum da genel olarak perspektifimizin şekillenmesine bir gerekçe teşkil etmektedir.
Ekonomi temel olarak konuları mikro ve makro bakış açılarıyla ele alınan bir bilim olmakla beraber toplumun bütününü ilgilendiren kural ve uygulamaları da beraberinde getirmektedir.
Tıpkı mikroskop ile küçük varlıkları incelemek gibi ekonominin mikro bakış açısı da bize ilk etapta fark edilmeyen bazı ayrıntıları anlatmaktadır. Aslında bir tanımlar silsilesi olarak da düşünebiliriz. Örneğin kısaca alternatifler arasındaki seçim sonucunu gösteren ve değişimin bedelini içeren marjinal kavramı gibi, ihtiyaç, fayda, üretim, işletme ve pazar gibi ilk akla gelen bazı temel unsurları açıklamakta kullanılır. Bunlar da tıpkı mikroskop örneğindeki gibi halihazırda hemen kullanmadığımız ama dolaylı olarak bildiğimiz şeylerdir. Bu yönüyle soyutluktan öteye geçemeyen ve incelerken de fasit dairede kalınan terim ve ifadeleri daha iyi anlamak ancak çalışmaların devamında geniş bakış açılarıyla sağlanabilir.
O da makro ile diyebiliriz.
Mikroskobun mikroya benzemesi gibi teleskop da makroya benzetilebilir. Aynı şekilde benzetmemiz üzerinden gidersek evrenin içinde nasıl bir nokta olduğumuzu görmemizi sağlayan teleskop gibi makro iktisat da konuların aslında ne kadar derin ve birbiriyle bağlantılı olduğunu bize gösterir. Burada da basit piyasa kavramları yerine pazarı anlamaya ve onun üzerinden pazar şekillerini kavramamıza yarayacak doneler elde ederiz. Üstelik yıllardır ortaya atılan akımlar dolayısıyla da bunun nasıl sürekli bir sirkülasyonda ilerlediğini de görme şansımız doğar.
İktisat ilmi sınırsız insan ihtiyaçlarını sınırlı kaynaklarla açıklamaya odaklanırken farklı alanlar da doğmasına neden olmuştur. Aslında sosyal ilimin doğasında olan toplumsallaştıkça konuların bütünleştiğinin açık göstergesi de diyebiliriz buna. Tıpkı iktisadın finansa, maliyeye ve diğerlerine de açılan köprüler kurması gibi. Çünkü ekonomik durum açıklaması yaparken sadece bir yönden bakmak doğru değildir. Bir yerde tekel de olsanız sizi etkileyen işletme içi ve dışı unsurlardan tutun da, toplumsal olan ve olmayan, çevresel, hükümet politikası ve politikaları, yurt dışı piyasalardaki durum gibi daha sayılabilecek onlarca unsurun mukayesesi ile ancak hareketlerinizi kontrol altına alabilirsiniz.
Tüm bunlar ve dahasından ötürü iktisat ilmi azımsanmayacak derecede önem ihtiva eder. Bu konuda bendeniz de dahil herkesin bir fikri olmakla birlikte esas olan öncelikle bunların farkına varmaktır. Sonrasında kaynak ve varlık değerlerini en iyi şekilde koruyacak analiz ve uygulamaları yapmaya odaklanmaktır. Bunlar için de genel iktisadi bilgi yanında işlerimizi ve kararlarımızı etkileyeceğini düşündüğümüz her şeyi gözden geçirmeliyiz. Bu sayede elimizdekini daha etkin kullanmış da oluruz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: