SON DAKİKA

Malatya Sürmanşet
Abdullah Öztürk

Diyabetle Yaşamak 14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Diyabetle Yaşamak 14 Kasım Dünya Diyabet Günü
Bu haber 14 Kasım 2017 - 23:52 'de eklendi ve 5.532 views kez görüntülendi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün verilerine göre; 2003 yılında dünya genelinde 194 milyon olan diyabet hastası sayısı, günümüzde 220 milyon civarına ulaştı. WHO, 2030 yılında diyabete bağlı ölümlerin iki katına çıkacağını ve tüm dünyada 380 milyon diyabet hastası olacağını tahmin ediyor.
Uluslar arası Diyabet Federasyonu (IDF) 2007 yılında, diyabetli kişi sayısı en fazla olan beş ülkeyi; Hindistan (40.9 milyon), Çin (39.8 milyon), Amerika Birleşik Devletleri (19.2 milyon), Rusya (9.6milyon) ve Almanya (7.4milyon) olarak açıkladı. Gelişmiş ülkelerdeki diyabetli nüfusun %85’inin Tip II diyabet olduğunu ifade eden IDF, bu oranın, diyabetin epidemik doğası dikkate alınmadıkça ve toplumsal farkındalık arttırılmadıkça daha da yükseleceğini vurguladı.
Diyabet Nedir?
Vücutta kan şekerinin düzenlenmesi pek çok sayıda kimyasal madde ve hormonun karma- şık etkileşimi sonucunda sağlanır. Şeker metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan hormonlardan en önemlisi pankreasın beta hücrelerinden salgılanan insülindir. DiabetesMellitus veya bilinen en yaygın adıyla Şeker Hastalığı; insülin metabolizmasında bozukluk sonucu ortaya çıkan yüksek kan şekerinin yol açtığı birkaç grup hastalığı tanımlamak için kullanılan ortak bir terimdir. Diyabet; ya insülin üretiminin azalması yüzünden (Tip 1 diyabet) ya da insülinin etkisine karşı direnç gelişmesi sebebi ile (Tip 2 ve gestasyonel diyabet) oluşur. Her iki durum da sonuçta kan şekerinin yükselmesine (hiperglisemi) neden olur. Fazla idrar üretimi, diyabetin akut belirtilerinin başında gelir ve bu durumun başlıca sorumlusu hiperglisemidir. Susama ve sıvı tüketiminin artması ise, idrar üretimini dengeleme çabasının bir sonucu olarak ortaya çıkan durumlardır. Görmenin bozulması, açıklanamayan kilo kayıpları, yorgunluk ve enerji metabolizmasındaki değişiklikler ise diyabetin öteki bazı belirtileridir.
Diyabet prevalansındaki ciddi artış, aşağı- daki durumların varlığını yansıtmaktadır:
1 Popülasyonun yaşlanması (ortalama ölüm yaşının yükselişi)
2 Sağlıksız diyet uygulamaları
3 Fazla kilolar ve obezite
4 Sedanter (hareketsiz) bir yaşam tarzı
Diyabetin Komplikasyonları Nelerdir?
• Hipoglisemi (Kan şekeri düşüklü-ğü): Genellikle tedavide kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkar. Basit şekerler bile kliniği hızla düzeltir.
•Ketoasidoz: Tip I diyabette en sık karşı- laşılan sorundur. İnsülin etkisinin azalması ve buna ikincil insülin karşıtı hormonların (glukagon, adrenalin, growth hormon ve kortizol) salınımlarının artması sonucu ortaya çıkan metabolik tablo, diyabetik ketoasidoz şeklinde adlandırılmaktadır. Ketoasidoz, Tip I diyabetin en önemli ölüm sebebidir. Kan şekeri seviyesi, şeker hücreler tarafından kullanılamadığından, çok yükselir ve gereken enerji, keton denen moleküllerin üretilmesi ile sağlanmaya çalışılır. Keton, kan asiditesini değiştirir ve biyokimyasal denge bozulur.
• Laktik asidoz: Glukoz dışı enerji maddelerinin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan bir son ürün olan laktik asitin birikmesidir. Kan asiditesi değişir ve denge bozulur. • Cilt ve tırnak enfeksiyonları: Diyabet hastaları; mantar ve bakterilere bağlı baş- ta cilt ve tırnak olmak üzere, pek çok bölgede ortaya çıkabilen enfeksiyonlara açık hastalardır. Yara iyileşmesindeki gecikmeler, daha ciddi enfeksiyonlara zemin hazırlar.
• Amputasyonlar: WHO; her yıl diyabet nedeniyle 3.8 milyon yaşamın yitirildiğini, her on saniyede bir, bir kişinin diyabete bağlı bir nedenden öldüğünü, diyabetin, kazaya bağlı olmayan amputasyon vakalarının en sık nedenlerinden birisi olduğunu ve bu nedenle dünya genelinde her yıl bir milyondan fazla amputasyon operasyonu gerçekleştirildiğini söylüyor.
Diyabetli kişiler, genel populasyonakı-yasla daha fazla alt ekstremiteamputasyonuna (bacağın tümünün veya bir kısmının kesilmesi) maruz kalıyorlar.
• Kardiyovasküler Hastalıklar: Diyabetli hastalarda en sık görülen ölüm sebebidir. Felç ve kalp damar hastalığı görülme olasılığı, normal populasyona göre şeker hastalarında 2-5 kat daha fazladır. Dolaşım anormalliği, sinirsel dejenerasyon ile birleşirse amputasyona kadar giden durumlara sebep olabilir.
• Nefropati: Diyaliz ve böbrek nakli gerektirebilecek böbrek hasarının oluşmasıdır. Diyabet hastalarında yüksek oranda görülen büyük bir tehdittir.
• Nöropati: Diyabetli kişilerin en az yarısını etkileyen, eldiven-çorap tarzlı his kusurlarına sebep olan bir komplikasyondur. Özellikle ağrı hissinin kaybolması, önemli yaraların (parmaklardaki sigara yanıkları, vb) oluşmasında baş faktördür.
• Retinopati: Diyabetli yetişkinlerdeki körlük ve görme kusurlarının önde gelen sebebidir. Uzun süreli kan şekeri yüksekliğinde, ağır görme bozukluğu ve körlük görülmektedir.
• Ciltte ülserler: Özellikle yatan hastalarda görülen dekübit ülserleri, sıklıkla kar- şılaşılan bir sorundur. Yaraların özenli tedavisine rağmen tam düzelme oldukça zordur ve uzun bir süreç gerektirir.
• İmpotans: Cinsel güçsüzlük, şeker hastalarında sık görülmektedir.
• Hipertansiyon
• Hipotiroidi
• Trigliseriddahil kan yağ düzeylerinin yüksekliği
• Pozisyona bağlı baş dönmesi
• Felç
Diyabetin Tedavisi Nedir?
Diyabetin tedavisi, toplumsal bilincin oluşturulmasından geçmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslar arası Diyabet Federasyonu (IDF); diyabet hastalığı-na karşı farkındalığı arttırmak ve dünya genelinde bir bilinç yaratmak amacı ile, insülin hormonunu bulan SirFrederick Grant Banting (14 Kasım 1891 – 21 Şubat 1941)’in anısına, her yılın 14 Kasım gününü, “Dünya Diyabet Günü” olarak ilan ettiler. Bu günde, dünya genelinde 160’dan fazla ülkede gerçekleştirilen çeşitli organizasyonlarla, milyonlarca insan diyabet hakkında bilgilendiriliyor. Dünya Diyabet Günü’nün logosu, mavi renkli bir halka. Aynı zamanda BM’in rengi de olan mavi, gökyüzünü simgeliyor. Daire ise, diyabete karşı global bir cevabı temsil ediyor. Tedavide anahtar kelimeler “Dengeli Beslenme” dir. Vücudumuz için gerekli olan yiyeceklerin zaman ve miktar olarak belirli bir denge içinde alınması, hiperglisemi ve hipoglisemiyi önleyerek, kan şekeri kontrolü- nü sağlayacak; kan şekerinin kontrol altına alınması da kısa ve uzun dönemde gelişebilecek komplikasyonları önleyecek veya geciktirecektir. Yemeğe salata ile başlanması, açlığı giderecektir. Gıdaları yavaş ve çiğneyerek yemek, lokmalar arasında derin nefesler alarak yemek borusu ve mide hareketlerinin beyin tarafından algılanmasını sağlamak, kafi miktarda gıda alınmasında ve doyma hissinin oluşmasında önemli noktalardır. Alınan günlük kalori, sarf edilen enerjinin 500 – 600 K kadar üzerinde olmalıdır. Total enerjinin tercihen 1/3’ü yağlardan ve bunun %80 – 85’i monoansatüre yağlardan oluşmalıdır. Karbonhidratlar, selülöz ihtiva eden nişastalı gıdaları, kompleks lif içeren yiyecekleri (sebze ve baklagil) içermelidir. Üç ana üç de ara öğün belirlenmeli ve asla tavsiye edilen miktarların üzerine çıkılmamalıdır. Fazla kilolardan kurtulmalı, tercihen akşamüzeri, stres düzeyi düşük egzersizler yapılmalıdır. Üç ayda bir HbA1c (üç aylık ortalama glukoz düzeyini gösterdiği kabul edilen parametre) ve yılda bir idrar analizi yaptırarak şeker düzeyinin düzenli takibi sağlanmalıdır. İlaç tedavisi, şeker hastalığında önemli bir basamaktır. Sulfonilüre grubu ilaçlar, insülin salınımını arttırır. Glukofaj, karaciğerdeki depo glukojendenglukoz oluşumunu azaltır. Akarbozbarsaktanglukoz emilimini azaltır. Asla unutmamalıdır ki; diyabet, engellenebilir ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tek gereken, farkındalıktır…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: