SON DAKİKA

Malatya Sürmanşet

Engellilerde tacizden korunma ve cinseleğitim

Engellilerde tacizden korunma ve cinseleğitim
Bu haber 20 Kasım 2017 - 23:25 'de eklendi ve 1.549 views kez görüntülendi.

ÖzelArtıEğitimve Kent Konseyi’ndençokönemlikonudaişbirliği 

Adana ÖzelArtıEğitimGönüllüleriDerneğive Adana Kent Konseyi’ninbirlikte organize ettiği “EngellilerdeTacizdenKorunmaveCinselEğitim” konulueğitimseminerigerçekleştirildi. İkigünsürenseminerin ilk günü 75.YılSanatGalerisi’nde, özeleğitimvereneğitimcilereyönelikbilgiaktaranDoç. Dr. AytenDüzkantar, ikincigün de TarihiKızLisesiBinası’ndaaynıkonudavelilereyönelikeğitimverdi.

ArtıÖzelEğitimGönüllüleriDerneğiİkinciBaşkanıEsinParlak’ınsunuculuğunu gerçekleştirdiğiseminerinaçılışkonuşmasını Adana Kent KonseyiBaşkanıÖmerGünerSazakyaptı.Doç. Dr. AytenDüzkantar’ınAdana’daözeleğitimcilerlevevelilerlebuluşturulmasınınöneminedeğinenSazak, böylebirtoplantınınAdana’dagerçekleştirilmesindeemeğigeçenherkeseteşekküretti.Sazak, “EngellilerdeTacizdenKorunmaveCinselEğitim” konuluseminerinyararlıolacağınainandığınısöyledi.

AçılışkonuşmalarınınardındaneğitimverenAnadoluÜniversitesiEngellilerAraştırmaEnstitüsü’ndenDoç. Dr. AytenDüzkantar, engelliçocuklarıncinseltacizinhedefleriarasındayeraldığınıbelirtti.

“KİMSEYE ANLATAMAZLAR, BİLMEZLER” DENİLEREK TACİZ EDİLEBİLİYORLAR

Düzkantar, “Özelliklezihinselengelliçocuklar,‘nasılolsabilemezler’ ya da ‘nasılolsakimseyeanlatamaz’ düşüncesiylekötüniyetliinsanlarınhedefiolabilirler.İyiya da kötübirşeyyapıpyapmadıklarını da bilemezlervedolayısıylahedefolarakseçilebilirler.Engelliya da engelsizfarketmez, çocuklarilkokulçağınakadarcinselgelişimileilgiliöğrenmesigerekenleriöğrenmiş, beceri, kuralvedavranışlarıedinmişolmalılar.  Anaokulu, ilkokulveözeleğitimeğitmenlerinincinselgelişim, cinsiyeteğitimivetacizdenkorunmaeğitiminimutlakaalmasıgerekiyor.Eğerçocuğunuzengelliyse, özeleğitimiçingönderdiğinizeğitimkurumu;cinselgelişim, cinsiyeteğitimivetacizdenkorunmayöntemleriniöğretecekdonanımdaeğitmenlerçalıştırmalı.Sizbunutalepettiğinizdeözeleğitiminkurumunuz da bunuplanlayacaktır.Çocuklarınfiziksel, zihinsel, duygusal, sosyalgelişimeğitimininyanında, cinselgelişimeğitimialmasıçokönemli.Anne vebabalar, çocukların 5 gelişimalanındaiyieğitimalmasınadikkatetmeli.Cinselgelişimalanıihmaledilmemeli.Cinselgelişim, cinsiyetalanıvetacizdenkorunmaçokönemlieğitimalanları.Tacizdenkorunmayıöğrenençocuk, tacizetmemeyi de öğreniyor.Bu alandaeğitimalmakiçintereddütetmeyin” dedi.

YARARLI VE ETKİN EĞİTİM

Etkinliğingerçekleşmesindeönemliçabaharcayan Adana ÖzelArtıEğitimGönüllüleriDerneğiGenelSekreteriAyferKöni,DernekÜyesiBurakKırkaliveÇukurovaÖzelEğitimGönüllüleriDerneği’ndenDeryaKırkalide, Adana’daihtiyaçduyulanbirkonudaveböylesineüstseviyedebireğitimseminerigerçekleştirmeninmutluluğunuyaşadıklarınısöylediler.

KATILIM YOĞUNDU

Seminere Adana ÖzelArtıEğitimGönüllülereDerneğiBaşkanıFatoşBaşakŞen,  Adana Kent KonseyiEngelliMeclisBaşkanı Ali Duran Karakaya, Adana Kent KonseyiYönetimKuruluÜyesiDoç. Dr. İsmail Güneş, Adana ÖzelArtıEğitimDerneğiÜyeleri, özeleğitmenler, velilervekonuklarkatıldı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: